Oficjalny Serwis Informacyjny

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

21 lutego

Koncert Orkiestry Symfonicznej im. Johanna Straussa w Domu Kultury

Koncert Orkiestry Symfonicznej im. Johanna Straussa w DKŁ
"Nad pięknym, modrym Dunajem"
21.02.2015 godz. 19.00
Sala Widowiskowa Domu Kultury w Łomiankach ul. Wiejska 12a

21 lutego zapraszamy Państwa na wielkie widowisko, gdy na scenie Domu Kultury będziemy mogli usłyszeć Orkiestrę im. Johanna Straussa! Takie okazje nie zdarzają się często! Wybitni muzycy wykonujący różnorodną muzykę zaprezentują nam m. in.: klasykę, muzykę salonową i filmową. Na scenie zobaczymy 8 muzyków i 2 śpiewaków, którzy wykonają koncert na najwyższym poziomie.

[obrazek]

Orkiestra im. Johanna Straussa, występująca również jako Orkiestra Symfoników Bydgoskich Marka Czekały, powstała w 1995r. Pierwszy oficjalny koncert odbył się w bydgoskiej muszli koncertowej w parku im. W. Witosa w dniu 13 sierpnia 1995r. Początkowo był to zespół składający się z 16 muzyków, których prowadzenia podjął się Henryk Wierzchoń. Chcąc zmienić oblicze zespołu, założyciel orkiestry Marek Czekała postanowił osobiście dyrygować grając jednocześnie na skrzypcach, jak niegdyś czynił to sam Johann Strauss. Po raz pierwszy uczynił to na koncercie 10 marca 1996 r. Od tego czasu widok grającego na skrzypcach i jednocześnie „tańczącego” dyrygenta stał się swoistą wizytówką zespołu.  

Orkiestra im. Johanna Straussa złożona jest z profesjonalnych muzyków grających na co dzień w muzycznych instytucjach Bydgoszczy takich jak Filharmonia Pomorska, Capella Bydgostiensis czy Opera NOVA. Jest zespołem wszechstronnym wykonującym bardzo różnorodną muzykę: od klasyki, przez muzykę salonową i filmową aż do rocka. Grywała koncerty zarówno w małych szkolnych salkach jak i na dużych filharmonicznych scenach.

[obrazek]

W zależności od potrzeb, jej skład od kilku osób (zespół kameralny) rozrasta się do kilkudziesięcioosobowej orkiestry symfonicznej. W ciągu kilkunastu lat istnienia Orkiestra Symfoników Bydgoskich koncertowała już kilkaset razy w kraju (m.in. w Bydgoszczy, Warszawie, Wrocławiu, Mielnie, Toruniu, Poznaniu, Grudziądzu, Słubicach, Olsztynie, Pile, Kaliszu, Gubinie oraz Szczytnie) i za granicą (m.in. w Niemczech na targach EXPO 2000 w Hanowerze, na Litwie oraz w Szwecji w Goeteborgu i Norrkoping). Orkiestra nagrała również płytę "Lokomotywa", na której znaleźć można kompozycje Piotra Salabera do wierszy Juliana Tuwima.

Koncerty Orkiestry są bardzo entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność.
"Dzięki muzykom Orkiestry człowiek rozumie co to jest art & science. Bo tak naprawdę wszyscy należymy do tego magicznego świata, tylko że w odmiennym wymiarze. Kontakt z tą piękną muzyką dostarcza wrażeń, wzruszeń i przeżyć. I to jakich wrażeń, i jakich wzruszeń. To jest art. Tego nie daje science."

Prof. Bogusław Buszewski


Bilety do nabycia w recepcji Domu Kultury w przedsprzedaży (60, 70 i 80 zł) lub w dniu koncertu (70, 80 i 90 zł) oraz na  www.eBilet.pl i w salonach Empik. Honorujemy karty 3+ i 4+ oraz zniżki dla seniorów.

Wykonawcy:
Marta Ustyniak - sopran
Łukasz Ratajczak - tenor
Orkiestra im. Johanna Straussa z Bydgoszczy
Marek Czekała - skrzypce, kierownictwo muzyczne

W programie m.in:
Nad pięknym, modrym Dunajem – Johann Strauss (ojciec)
Aria o Wilii z operetki „Wesoła wdówka” – F. Lehar
Aria Barincaya z operetki „Baron cygański“ – J. Strauss
Schneewalzer – T. Koschat
Co się dzieje, oszaleję z operetki „Księżniczka czardasza” – E. Kalman
Tik tak – J. Strauss
Ja się boję sama spać (J. Petersburski, A. Włast)
Pieśń Adama z operetki „Ptasznik z Tyrolu” – C. Zeller
The Waltzing Cat – Leroy Andreson
Aria Pericoli z operetki „Pericola” - J.Offenbach
O sole mio – E. di Capua
Tango Jalousie – J. Gade
Ach jedź do Warażdin z operetki „Hrabina Mariza” – E. Kalman
Ohne Sorgen – J. Strauss
Przetańczyć całą noc z musicalu „My Fair Lady” – F.Loeve
Brunetki, blondynki – R. Stolz
Usta milczą z operetki „Wesoła wdówka“ – F. Lehar
Marsz Radetzky’ego – Johann Strauss (ojciec)

Opcje strony

do góry