Oficjalny Serwis Informacyjny

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

28 lutego

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Domu Kultury: projekcja filmu "Dziewczyny z tamtych lat"

Projekcja filmu "Dziewczyny z tamtych lat"
Sobota 28.02.2015, godz. 19.00
Sala Widowiskowa Domu Kultury w Łomiankach, ul. Wiejska 12a

Serdecznie zapraszamy 28 lutego na godz. 19.00 na projekcję filmu "Dziewczyny z tamtych lat" w reżyserii Aliny Czerniakowskiej. W spotkaniu będzie uczestniczyła reżyserka oraz gość specjalny, który był świadkiem wydarzeń.

[obrazek]

W związku z obchodami 1 marca Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", pochylimy się nad kobietami, które w 1939 roku odznaczyły się ogromną odwagą i bohaterstwem. W owych czasach dla młodego pokolenia "Bóg, Honor, Ojczyzna" nie były tylko pustymi słowami. Po klęsce wrześniowej dziewczęta włączały się do ruchów konspiracyjnych. Tak jak ich męscy rówieśnicy narażały życie w walce z najeźdźcą. W oddziałach państwa podziemnego służyły jako sanitariuszki, łączniczki, szyfrantki czy kurierki. Koniec wojny dla młodziutkich weteranek ugrupowań niepodległościowych takich jak NSZ, AK czy innych, był początkiem nowego koszmaru. Dla komunistycznych władz żołnierze państwa podziemnego stanowili zagrożenie. Rozpoczęły się aresztowania. Zatrzymywano także te kobiety, których bracia lub mężowie walczyli na Zachodzie. Dziewczęta trafiały do więzień UB. W trakcie przesłuchań były bite i torturowane. Strażnicy i funkcjonariusze służby bezpieczeństwa robili wszystko, aby je upokorzyć. Wiele z nich nie przeżyło pobytu w więzieniach, ciągnących się tygodniami przesłuchań, katowania i poniżania. Na niektórych z nich zbrodniczy reżim wykonał egzekucje.

Po latach kobiety pokolenia okupacji dwóch zbrodniczych systemów tj. hitlerowskim i komunistycznym opowiadają o strasznych chwilach przeżytych w tym czasie. Przed kamerą wspominają przykrości i prześladowania, z jakimi się spotykały już po zwolnieniu z "ubeckich" więzień.

W filmie Aliny Czerniakowskiej wykorzystano także relacje więźniarek spisane przez profesor Barbarę Otwinowską, zasoby archiwalne TVP S.A. oraz materiały ikonograficzne warszawskiego Domu Literatury i ze zbiorów prywatnych.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny.

Opcje strony

do góry