Oficjalny Serwis Informacyjny

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

27 września

Konferencja "Uratujmy nasze dzieci!"

[obrazek]

Zaproszenie ma Konferencję

Polityka antydyskryminacyjna (równościowa), szczególnie w odniesieniu do równości kobiet i mężczyzn, jest ostatnimi laty niemal wszechobecna. Ogromna liczba (o ile nie wszystkie) projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej musi uwzględniać założenia tej polityki.

W ten sposób przejawia się obowiązująca w UE doktryna „gender mainstreaming”, zakładająca wprowadzanie tych założeń do wszystkich dziedzin życia, we wszystkich działaniach i wymiarach życia społecznego, we wszystkich realizowanych politykach i projektach  bez względu na ich tematykę (to fragmenty oficjalnej definicji pojęcia „gender mainstreaming”). Polityka ta jest obecna w coraz większym stopniu również w oświacie w postaci edukacji antydyskryminacyjnej, o czym świadczy chociażby to, że właśnie rozpoczęty  rok szkolny ogłoszony został Rokiem Otwartej Szkoły, czyli – jak wyjaśnia MEN - szkoły otwartej na różnorodność i działania antydyskryminacyjne oraz na organizacje pozarządowe, które mają szkoły w tej edukacji wspierać.

Czego należy spodziewać się po owej polityce, która ma przenikać wszystkie sfery życia, zaś w odniesieniu do szkół, po edukacji antydyskryminacyjnej, która ma przenikać wszystkie przekazywane w szkole treści? Czy należy w niej widzieć dobrodziejstwo, jak przekonują jej zwolennicy, czy też zagrożenie, jak przestrzegają niektórzy? Jest to pytanie niezmiernie ważne, ponieważ chodzi naszą przyszłość w najważniejszych dla nas sprawach, w tym o nasze dzieci, ich wychowanie, i ich przyszłość. Dlatego nie można tego pytania pozostawić bez odpowiedzi. Prelekcja Grzegorza Strzemeckiego „Cele polityki antydyskryminacyjnej” udziela tej odpowiedzi w oparciu o bogatą i rzetelną dokumentację.

Powinni się z nią zapoznać zwłaszcza rodzice, właśnie ze względu na przyszłość swoich dzieci. Rzecz jednak nie dotyczy tylko rodziców. Głębokie zmiany, które ta polityka wprowadza, dotkną każdego obywatela, często w najważniejszych dla niego sprawach. Każdy zatem powinien sobie wyrobić na jej temat zdanie – oby na podstawie rzetelnej wiedzy.

Spośród wielu spraw wobec których przechodzimy obojętnie, choćby z braku czasu, na tę jedną powinniśmy ten czas znaleźć.

Zapraszamy do Auli ICDS w Łomiankach w dniu 27 września o godzinie 16.00

Stowarzyszenie Dobro Wspólne Łomianki
Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza
Obywatelska Inicjatywa Rodzin

Opcje strony

do góry