Oficjalny Serwis Informacyjny

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

3 marca

"Są sprawy ważniejsze niż śmierć". Projekcja filmowa i spotkanie z reżyserem Jackiem Frankowskim. Wstęp wolny

INKA
 "Są sprawy ważniejsze niż śmierć"
3 marca 2018 r. o godz. 18.00
sala widowiskowa Centrum Kultury w Łomiankach
wstęp wolny

[obrazek]

Od 2011 Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna współtworzy ogólnopolską Agendę wydarzeń związanych z Dniem Żołnierzy Wyklętych, promując  Łomianki w całej Polsce.

5.03.2017 roku z inicjatywy Stowarzyszenia, mieszkańcy Łomianek oddali cześć „Ince” - Danucie Siedzikównie, odsłaniając tablicę pamiątkową ze srebrnym sercem  wykonanym ze złomu srebrnego zebranego w ramach społecznej, łomiankowskiej akcji  „Serce dla INKI” .

Od sierpnia 2017r. Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna wchodzi w skład Ogólnopolskiej Kapituły Serca dla Inki.

W bieżącym roku, chcielibyśmy przypomnieć postać Danusi Siedzikówny, dlatego w ramach współpracy z Centrum Kultury, serdecznie zapraszamy na projekcję filmu poświęconego jej pamięci.

Program spotkania:
- wystąpienie Burmistrza Łomianek Tomasza Dąbrowskiego
- utwór muzyczny
- spotkanie z reżyserem Jackiem Frankowskim
- projekcja filmu "Są sprawy ważniejsze niż śmierć"
- dyskusja

W filmie, który będzie można obejrzeć 3. marca,  ukazano m.in. skomplikowane i tragiczne losy rodziny „Inki”, która bardzo wcześnie, bo jako 15-letnia dziewczyna, została osierocona. Oboje rodziców straciła w 1943 roku – Niemcy rozstrzelali jej matkę, Eugenię we wrześniu tego roku w lesie pod Białymstokiem. Ojciec Siedzikówny – zesłaniec syberyjski, zmarł trzy miesiące wcześniej w Teheranie jako żołnierz Armii Andersa.
W dokumencie wykorzystano relacje weteranów AK-WiN oraz członków rodziny „Inki”, do których dotarł od lat zajmujący się losami sanitariuszki historyk z gdańskiego oddziału IPN – Piotr Szubarczyk. Jednym z rozmówców jest wuj Siedzikówny, Brunon Tymiński.
Producentem filmu nie bez powodu są Lasy Państwowe – ojciec tytułowej bohaterki, Wacław Siedzik, był bowiem leśnikiem. Młoda Danuta spędzała w jego leśniczówce w Olchówce wiele czasu, zanim przeniosła się do pobliskiej Narewki, gdzie od 1944 roku była kancelistką w miejscowym nadleśnictwie. Tam też nawiązała kontakty z podziemiem niepodległościowym. Na przełomie 1945 i 1946 roku pracowała pod fikcyjnym nazwiskiem w Nadleśnictwie Miłomłyn. W czerwcu 1946 roku dołączyła do oddziału „Łupaszki”, zostając – ze względu na przeszkolenie medyczne, jakie posiadała – sanitariuszką.

Reżyser filmu – Jacek Frankowski zajmuje się nie tylko dokumentacją filmową, ale jest też rysownikiem-karykaturzystą. W 2010 roku nakręcił film „Martyrologia leśników. Katyń, Sybir, Kresy”.
Warszawska premiera filmu cieszyła się tak wielkim powodzeniem, że brakowało miejsc – konieczne było skorzystanie z drugiej sali.
Jacek Frankowski ur. w 1949r. w Broku nad Bugiem. Z wykształcenia leśnik, z zainteresowań historyk, z zawodu karykaturzysta. Debiutował w 1974r. równocześnie w "Słowie Powszechnym" i "Lesie Polskim". Eksponował swoje prace na blisko 200 wystawach indywidualnych. Współpracował z ponad setką tytułów prasowych i programów telewizyjnych. M. in. "Karuzela", "Szpilki", "Rzeczpospolita", "Courrier Internationale" "Godzina Szczerości" TVP2, "Warszawski Przegląd Tygodnia" TVP3. Jest doradcą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych d/s sztuki. Był sekretarzem Założycielskiego Zebrania Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury organizowanego przez Eryka Lipińskiego oraz sekretarzem Zarządu SPAK I kadencji. Przez dwie kadencje pełnił też funkcje prezesa SPAK. Nagrodzony "Złotą Szpilką'91" za projekty lalek do telewizyjnej szopki "Polskie ZOO". Bardzo ceni sobie współpracę z agencją artystyczną ART-WIZJA kierowaną przez żonę Elżbietę. Ojciec Dominiki, architekta krajobrazu, Adriana, absolwenta grafiki warszawskiej ASP. Jest także niezwykle dumny z trójki cudownych wnucząt: Julci, Patrysia i najmłodszej Marcelinki.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie.
Wstęp wolny.


[obrazek]

Opcje strony

do góry