Oficjalny Serwis Informacyjny

Palenie w kominku a ekologia

Jakość powietrza w Polsce z roku na rok staje się coraz gorsza. Czy można palić w kominku i nadal być ekologicznym?

Palenie drewnem jest ekologiczne, bo to odnawialne źródło energii, jednak robienie tego w niewłaściwy sposób może zatruwać środowisko. Poznanie zasad palenia w kominku jest pierwszym  krokiem do ekologicznego i ekonomicznego wykorzystywania opału i ogrzewania domu.

  • Alerty smogowe.

Uchwała antysmogowa na Mazowszu zakazuje palenia w kominku w tzw. dni smogowe, kiedy poziom zanieczyszczenia pyłem przekroczy dopuszczalne 50 μg/m3. Przepis ten nie dotyczy domów, w których kominek jest jedynym źródłem ciepła. Alerty smogowe dla gminy Łomianki ogłaszane są na stronach internetowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miejskiego w Łomiankach oraz Straży Miejskiej. Palenie w kominkach jest dopuszczalne w dni, kiedy jakość powietrza jest zadowalająca, czyli zgodna z normami. 

  • Drewno do kominka. 

Należy używać drewna z drzew liściastych, bo polana z drzew iglastych zawierają substancje smoliste, co skutkuje emisją zanieczyszczeń. Do ogrzewania pomieszczeń najlepsze będą brzoza, grab, buk albo dąb. Za to lipa, topola, wierzba czy kasztan to drewno o niskiej wartości energetycznej, świetnie sprawdza się, gdy rozpalamy kominek dla przyjemności. 

  • Odpowiednia wilgotność. 

Drewno nadające się do spalenia w kominku powinno mieć wilgotność poniżej 20 proc. Strażnicy miejscy podczas kontroli sprawdzają wilgotnościomierzem wilgotność spalanego materiału. Drewno opałowe kupowane w supermarketach czy na stacjach benzynowych z reguły jest zbyt wilgotne i zanim trafi do pieca, powinno poleżeć w suchym miejscu. Podczas spalania wilgotnego drewna większość energii idzie na jego osuszenie, a nie na ogrzewanie domu. Mokra brzoza nie tylko brudzi szybę kominka, w pomieszczeniu jest także wyczuwalny zapach wędzonki, a więc w powietrzu unoszą się benzopireny. W wyniku połączenia się odparowanej wilgoci zawartej w drewnie z dymem tworzy się w kominie warstwa kreozotu (smoły drzewnej) będąca bezpośrednią przyczyną pożaru komina i osadu, który stopniowo ogranicza przekrój komina aż do jego całkowitego zatkania. 

  • Zdrowo i bez dymu.

Do rozpalenia ognia najlepiej użyć podpałki lub kory z brzozy. Nigdy gazety, tektury i opakowań! Gazeta zbyt szybko się spala, a farba drukarska zawiera szkodliwe metale ciężkie. Nigdy nie wolno całkowicie zamykać dopływu powietrza w trakcie spalania oraz zduszać ognia. Przy nieodpowiedniej ilości powietrza powstaje zbyt duża ilość szkodliwego tlenku węgla. Gdy stosujemy się do zaleceń, nie powstaną toksyczne związki (benzopirenów, lotnych pyłów itp.), które uwalniają się wraz z dymem. Dla prawidłowego palenia w kominku bardzo ważna jest coroczna kontrola i okresowe czyszczenie kominów, dokonywane przez posiadających odpowiednie kwalifikacje kominiarzy.

Źródło: BIUM 10/2021

 

 

Opcje strony

do góry