Urząd Miejski w Łomiankach

https://lomianki.pl/pl/aktualnosci/11335,2-maja-Dzien-Flagi-Rzeczypospolitej-Polskiej.html
2021-06-12, 14:04

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 
Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto państwowe obchodzone 2 maja skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na Fladze RP. Jest to święto stosunkowo młode, bo obchodzone w Polsce dopiero od 2004 r., na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku.
Nieprzypadkowo obchodzimy je 2 maja, właśnie tego dnia żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co pośrednio oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej, która tak dotkliwie doświadczyła nasz kraj. Dodatkowo dzień ten poprzedza święto upamiętniające tak ważne wydarzenie, jakim było w 1791 r. ogłoszenie Konstytucji 3 Maja. 
 
Celem tego dnia jest wspólne okazywanie przywiązania do barw narodowych, a także popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Symbole państwowe Polski, z którymi się utożsamiamy i wokół których tworzymy wspólnotę, to godło i flaga państwowa. Ukazywanie przynależności narodowej poprzez barwy na fladze jest powszechnie stosowanym kodem między ludźmi na całym świecie. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są uważane od dawna - biel i czerwień - biel orła i czerwień tarczy herbowej. Kolor biały symbolizuje czystość i prawość; czerwony - odwagę i waleczność. Na polskiej fladze biel znalazła się u góry, gdyż według zasad heraldyki ważniejszy jest kolor godła niż tła.
 
W tym roku, z powodu ograniczeń zgromadzeń publicznych, nie mamy dużej możliwości uczestniczenia w różnych formach upamiętnienia Dnia Flagi, dlatego wywieśmy je jeszcze liczniej niż zwykle. Niech biało-czerwona będzie w tym roku również symbolem międzyludzkiej jedności w tym trudnym czasie wspólnego zmagania z pandemią.
 

2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą, w dowód uznania  ich wielowiekowego dorobku i wkładu w odzyskanie przez Polskę niepodległości,
wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach. 

 

  
02.05.2021
grafika: MK
źródło:wikipedia

Opcje strony