Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Uroczystość patriotyczna w Kiełpinie

W ostatnią niedzielę (18 września 2022r.) Łomianki obchodziły 83. rocznicę Bitwy Pod Łomiankami oraz 78. rocznicę walk Powstania Warszawskiego i Zestrzelenia Samolotu Sił Powietrznych USA niosącego pomoc Powstańcom. Tego dnia odbyła się uroczystość patriotyczna oraz defilada historyczna. Przez cały dzień trwała miejska gra historyczna i można było odwiedzić wystawę Andrzeja Misztala „Ocalone od zapomnienia”.

Oficjalna uroczystość tradycyjnie już odbyła się przed cmentarzem wojennym w Kiełpinie. Burmistrz Łomianek – Małgorzata Żebrowska-Piotrak przywitała gości i mieszkańców, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili:

Pani Marszałek Sejmu RP – Małgorzata Kidawa-Błońska,

Poseł na Sejm RP – Pan Maciej Lasek,

Burmistrz Miasta Siostrzanego Columbia Hights – Pani Amada Marquez Simula

Listy odczytali:

Od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego – Pani Anna Rudzka, radna Powiatu Warszawskiego Zachodniego,

Od Poseł na Sejm RP Pani Kingi Gajewskiej – Pan Tomasz Rusinek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Warszawskiego Zachodniego,

Od Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika – Pan Krystian Buszta,

Od Prezesa Stowarzyszenia Rodziny 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich Pana Marka Dragana – Pan Maciej Kupidura – członek zarządu Stowarzyszenia.

 

Wśród gości byli także Kombatanci i Weterani, Radny sejmiku Wojewódzkiego – Pan Piotr Kandyba, przedstawiciel Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej – Attache ds. Obrony Wojsk Lotniczych – Podpułkownik Tyler McSpadden, przedstawiciele Powiatu Warszawskiego Zachodniego z członkiem Zarządu Panem Wiesławem Pszczółkowskim, radni powiatowi, radni gminni z przewodniczącą Rady Miejskiej Panią Marią Pszczółkowską i wiceprzewodniczącym Panem Krzysztofem Wawrem, sołtysi i przewodniczący osiedli, radni Rady Młodzieżowej w Łomiankach, delegacja Kampinoskiego Parku Narodowego wraz z dyrektorem siostrzanego parku Indiana DunesNationale Park, przedstawiciele duchowieństwa, którzy poprowadzili modlitwę wielowyznaniową, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji gminnych, a także mieszkańcy i przyjaciele Łomianek.

Po części oficjalnej mieszkańcy i goście obejrzeli defiladę historyczną, w skład której weszły pododdziały rekonstruktorów w mundurach historycznych II rzeczpospolitej i z czasów wydarzeń Powstania Warszawskiego. W Defiladzie jechały również auta z tego okresu. Defilada przeszła od cmentarza wojennego w Kiełpinie do Centrum Kultury w Łomiankach.

Przez cały dzień dzieci, młodzież i całe rodziny brały udział w historycznej grze miejskiej, śladami miejsc pamięci wydarzeń z lat 1939-1945, którą zaproponował Urząd Miejski w Łomiankach. Każdy z uczestników ( a chętnych nie brakowało, mimo niepewnej pogody) wykonywał zadania i zbierał pieczątki w trzech punktach edukacyjno-historycznych. We wszystkich punktach rekonstruktorzy opowiadali o wydarzeniach II wojny światowej, zarówno działaniach zbrojnych, jak i życiu cywilów podczas okupacji. Miedzy punktami gry jej uczestnicy przemieszczali się historycznymi pojazdami. Po Łomiankach kursowały tego dnia Phanomenon Granit 25H, Ciężarówka WHITE, Półciężarówka FORD-T. 

W punkcie końcowym organizatorzy wręczali nagrody za udział w zabawie. Dla uczestników wydarzenia przygotowano grochówkę (punkt przed Centrum Kultury w Łomiankach). Na zakończenie odbyła się także artyleryjska salwa honorowa przeznaczona dla Bohaterów Łomianek. Gra i wszystkie atrakcje w niej przewidziane cieszyły się wielkim powodzeniem.

Jeszcze przed uroczystością – w piątkowe popołudnie (16 września 2022r.) odbyły się związane z rocznicami wydarzenia. Tego dnia przed Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Dziekanowie Leśnym odsłoniliśmy pomnik Pamięci Bohaterskiej Załogi Samolotu B-17G (zrealizowany w ramach Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego 2022 , a zaraz po uroczystości otworzyliśmy w Centrum Kultury wystawę Andrzeja Misztala – mieszkańca Łomianek – „Ocalone od zapomnienia”. Mieszkańcy przez trzy dni mogli obejrzeć eksponaty zbierane latami przez Pana Misztala i wysłuchać niezwykle ciekawych historii i anegdot opowiadanych przez właściciela kolekcji.

Wszystkim, którzy wzięli udział w weekendowych wydarzeniach zorganizowanych przez Urząd Miejski w Łomiankach – dziękujemy! Zapraszamy za rok!

mjr

fot.: Łukasz Kempa "KempaFotografia",
        kż, mn, ao
19.09.2022 r.

Opcje strony

do góry