Urząd Miejski w Łomiankach

https://lomianki.pl/pl/aktualnosci/14709,Apel-Komendanta-Powiatowego-Policji-dla-Powiatu-Warszawskiego-Zachodniego.html
2024-02-29, 18:28

Apel Komendanta Powiatowego Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego


Do Policji cały czas zgłaszają się osoby, które zostały oszukane metodą na tzw. „wnuczka” lub „policjanta”. Ofiarami tych przestępstw są najczęściej osoby starsze, często samotne i zbyt ufne.

Oszuści dzwonią na stacjonarny numer telefonu.Często podają się za policjanta. Informują, że wnuczek albo inny członek rodziny miał wypadek i aby uniknąć więzienia, musicie przekazać pieniądze, aby go wykupić.

Historie przekazywane przez oszustów są różne. Informują, że jest policjantem i właśnie trwa policyjna akcja, w której należy pomóc. 
Mówi, że właśnie staliście się ofiarą wyłudzenia, ale na szczęście Policja obserwuje oszusta i może zatrzymać go na gorącym uczynku. Fałszywy funkcjonariusz przekonuje, że potrzebna będzie wzajemna współpraca. Chodzi o przekazanie pieniędzy, które zostaną wykorzystane do przygotowania fikcyjnej prowokacji.

Fałszywy funkcjonariusz mówi, jak macie dalej postępować i prosi o wypłatę oszczędności z banku lub zabranie ich z domu, a później przekazanie ich nieznanej wam osobie lub pozostawienie we wskazanym miejscu, np. w koszu na śmieci.   Dodatkowo zapewnia, że po całej akcji pieniądze zostaną zwrócone. Niestety część seniorów będąc przekonana, że pomaga Policji, przekazuje pieniądze oszustom.

POLICJANCI NIGDY NIE DZWONIĄ Z ŻĄDANIAMI PRZEKAZANIA PIENIĘDZY. NIGDY TEŻ NIE PROSZĄ O UDZIAŁ W „TAJNYCH” OPERACJACH POLICJI.

Jeżeli podejrzewasz, że ktoś próbuje Cię oszukać upewnij się, że zakończyłeś rozmowę telefoniczną z oszustem (w słuchawce telefonu usłyszysz sygnał ciągły), a następnie natychmiast dzwoń pod numer 112 lub zgłoś się do najbliższej jednostki Policji.

Komendant Powiatowy Policji
dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego
z siedzibą w Starych Babicach
mł. insp.Wojciech Turek
24.10.2022
fot.:Policja

Opcje strony