Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

To był czas narodowej próby. Polacy zwyciężyli!

Tłum mieszkańców uczestniczył w sobotnich uroczystościach patriotycznych w Łomiankach. Wiceburmistrz Rusiecki mówił o poczuciu dumy z siły polskiego oręża, ofiarności, nieugiętości i męstwa polskiego narodu.

To był czas narodowej próby. Polacy zwyciężyli!

Tłum mieszkańców uczestniczył w sobotnich uroczystościach patriotycznych w Łomiankach. Wiceburmistrz Rusiecki mówił o poczuciu dumy z siły polskiego oręża, ofiarności, nieugiętości i męstwa polskiego narodu.

[obrazek]

[obrazek]

Święto Wojska Polskiego, 95. rocznica Cudu nad Wisłą i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - te właśnie święta były powodem do uroczystego uczczenia 15 sierpnia w Łomiankach, jak i w całej Polsce. Sobotnie uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 w Kościele bł. Marceliny Darowskiej w Burakowie. Uczestniczyli w nich m.in. kombatanci, Zastępca Burmistrza, Piotr Rusiecki, Przewodniczący Rady Miejskiej, Tadeusz Krystecki, radni i mieszkańcy.

[obrazek]

Po mszy świętej kpt. Jerzy Wojcieski przekazał ks. Jerzemu Wikiełowi, Proboszczowi Parafii bł. Marceliny Darowskiej i Krzysztofowi Kozakowi, nauczycielowi historii w Gimnazjum nr 1 w Łomiankach pamiątkowe chusty z obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau. Warto wiedzieć, że kpt. Wojcieski był więźniem tego obozu.

[obrazek]

[obrazek]

Delegacje kombatantów, Burmistrza Łomianek i Rady Miejskiej złożyły wieńce pod tablicą poświęconą Bohaterom Cudu nad Wisłą oraz mieszkańcom Burakowa, którzy zostali rozstrzelani podczas II Wojny Światowej.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali wraz z Pocztami Sztandarowymi pod pomnik u zbiegu ulic Parkowej i Warszawskiej, który upamiętnia rozstrzelanie 22 Polaków w latach 1939-1942. Przed pomnikiem wieńce złożyły delegacje kombatantów, Burmistrza Łomianek, Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, gminnych instytucji, zarządów osiedli, harcerzy i Stowarzyszenia Dobro Wspólne.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

- Ojczyzna ocalona! Taki okrzyk niósł się w sierpniu 1920 roku nad wskrzeszoną po latach rozbiorów Rzeczypospolita, po wyparciu wojsk sowieckich spod wrót Warszawy. W tamtym czasie pod Warszawą toczyła się jedna z najważniejszych bitew w historii świata. Wojsko polskie powstrzymało bolszewicką nawałę. To był czas wielkiej, narodowej próby i Polacy zwyciężyli - przemawiał Wiceburmistrz Rusiecki.

[obrazek]

Piotr Rusiecki zauważył, że źródłem zwycięstwa był strategiczny plan Marszałka Józefa Piłsudskiego, który w trudnej chwili wyzwolił ogromną energię i pociągnął za sobą cały naród. Według wiceburmistrza na zwycięstwo złożyła się ofiarność całego społeczeństwa, które w dramatycznej chwili odstąpiło od sporów i podziałów.

[obrazek]

- Od 1922 roku ten dzień jest Świętem Wojska Polskiego i mamy prawo do poczucia dumy z siły polskiego oręża, ofiarności, nieugiętości i męstwa. Ojczyzna ocalona. Czas na nas, ocalmy pamięć o jej dziejach - zakończył Wiceburmistrz Rusiecki.

[obrazek]

Głos zabrał również Prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Koło Łomianki, Kazimierz Medyński: - Jest to jedno z wielu miejsc pamięci, jakie są rozsiane na terenie naszej gminy. Większość tych miejsc pamięci, łącznie z kwaterą wojenną na cmentarzu w Kiełpinie, to dzieło kombatantów. W większości kombatanci byli inicjatorami budowy pomników, kamieni pamięci czy płyt pamięci. Niektóre z tych płyt były również fundowane przez społeczeństwo Łomianek, które zakorzenione jest w chwalebnej historii naszej łomiankowskiej ziemi i pamięta o okolicznościach, jakie towarzyszyły minionym czasom wojennym.

[obrazek]

- Inicjatywa to nie wszystko, bo bez społecznego, finansowego wsparcia naszego społeczeństwa postawienie tych pomników nie byłoby możliwe. Dobrze się stało, że w latach 90-tych opiekę, jak również sprawy renowacji pomników, przejęły nasze władze, zdejmując ten ciężar z naszych głów - kontynuował.

[obrazek]

Kombatanci podziękowali wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do modernizacji pomnika, przy którym odbywały się sobotnie uroczystości. Jednym z głównych sponsorów jest Stanisław Jankowski. W trakcie uroczystości został odznaczony on przez Honorowego Prezesa Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Leszka Miączyńskiego orderem za zasługi dla Związku Kombatantów.

[obrazek]

Po przemówieniach delegacje udały się do wąwozu Lasku Młocińskiego, gdzie przy pomniku w miejscu faktycznych straceń złożyły kolejne wieńce.

[obrazek]

[obrazek]

[obrazek]

DS

Opcje strony

do góry