Urząd Miejski w Łomiankach

https://lomianki.pl/pl/aktualnosci/2050,Najlepsi-na-Mazowszu.html
02.07.2024, 13:25

Najlepsi na Mazowszu

Na zlecenie Wojewody Mazowieckiego powstał raport "Wdrażanie nowego systemu gospodarki odpadami na Mazowszu". Został on przygotowany przez Fundację alter eko. Łomianki znacząco przewyższają wymagane normy i mają najlepsze wskaźniki na Mazowszu.

Najlepsi na Mazowszu

W celu sprawdzenia wdrażania ustawy "śmieciowej" przez mazowieckie gminy i zidentyfikowania najczęściej występujących nieprawidłowości na zlecenie Wojewody Mazowieckiego powstał raport "Wdrażanie nowego systemu gospodarki odpadami na Mazowszu". Został on przygotowany przez Fundację alter eko. Łomianki znacząco przewyższają wymagane normy i mają najlepsze wskaźniki na Mazowszu.

Badaniami objętych zostało w sumie 100 gmin: 50 wiejskich, 15 miejsko-wiejskich oraz 35 miejskich, w tym Warszawa i Łomianki.

[obrazek]

Działania monitoringowe przeprowadzone w 2015 roku podzielone zostały na cztery oddzielne części, co pozwoliło na kompleksową ocenę wdrażania nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:

  • monitoring realizowania obowiązku prowadze­nia działań informacyjno – edukacyjnych, m.in. sprawdzanie stron internetowych gmin;
  • monitoring wdrożenia systemu - terenowa analiza miejsc w celu ocenienia m.in. liczby i ro­dzaju kontenerów i ich zgodności z obowiązują­cymi przepisami;
  •  monitoring funkcjonowania serwisu interwen­cyjnego: zgłoszenie interwencji i analiza rozstrzy­gnięcia zgłoszonych spraw;
  • monitoring rocznych sprawozdań przekłada­nych przez gminę do Urzędu Marszałkowskiego; w tym m.in.: masa poszczególnych odpadów i spo­sób ich zagospodarowania, osiągnięte poziomy recyklingu; działań kontrolnych prowadzonych przez gminę w podmiotach odbierających odpady komunalne.
Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego lata 2012-2014
[obrazek]

Ilość odpadów i proporcje pomiędzy poszczegól­nymi frakcjami różnią się w przypadku poszcze­gólnych typów gmin (od wiejskich do miejskich). Typ zabudowy również skutkuje tym, że inaczej musi być organizowany odbiór segregowanych odpadów od mieszkańców. Tą różnorodność da się jednak sprowadzić do kilku typów i wpro­wadzić w ich obrębie jednolite standardy obowią­zujące w całym kraju. Wspólne zasady oznaczają znaczne uproszczenie komunikacji z mieszkań­cami.

Przez 2 lata Łomianki zebrały przeszło: 12,5 tys. ton odpadów zmieszanych, 3 tys. 700 ton odpadów surowcowych, 4 tys. 700 ton odpadów zielonych. Przeprowadzone badania dotyczyły lat 2012-2014, ale gromadzenie danych i rozmowy z interesariu­szami miały miejsce w roku 2015. Można zatem stwierdzić, że był wystarczająco długi okres, dla zaobserwowania istotnej poprawy w radzeniu sobie przez gminy z odpadami. Był to zarazem czas wdrażania nowego systemu, którego zasady działania ulegały jeszcze zmianie na poziomach krajowym, wojewódzkim oraz gminnym. Ponadto do 8 000 posesji dostarczono pojemniki na odpady. Dwa i pół roku obowiązywania tzw. ustawy śmieciowej nie spowodowało jednak, że "dzikie wysypiska" całkiem zniknęły - nadal występują, choć (wraz z wprowadzeniem nowych przepisów) pojawia się ich znacznie mniej.

A jak wypadły na tle innych gmin Łomianki? Jako mieszkańcy możemy być z siebie dumni. Obecny system gospo­darowania odpadami komu­nalnymi, obowiązujący od lipca 2013 roku, w Łomiankach działa prawidłowo. Łomianki są najlepsze na Mazowszu pod względem recyklingu, przygoto­wania do ponownego użycia i odzysku innych metodami. Świetne wyniki osiągamy również przy poziomie redukcji składowania odpadów ulegają­cych biodegradacji.

Ustawa nałożyła na gminy obowiązek recyklingu lub przygotowania do ponownego użycia makula­tury, szkła, tworzyw i metali na poziomie 10% w 2012 r., 12% w 2013 r., 14% w 2014 r. W Łomiankach już osiągnęliśmy poziom 81,43 %.

[obrazek]

Jak wyglądały działania informacyjne i edukacyjne? Dane dotyczące informacji i edukacji odpadowej były w przeważającej mierze gromadzone poprzez zapytania do gmin o udostępnianie informacji pu­blicznej. Warto dodać, że Łomianki znalazły się wśród gmin, które udzieliły informację pełną i w prze­widzianym ustawowo terminie.
[obrazek]

Gminy zostały zobowiązane do ograniczenia masy składowanych odpadów biodegradowalnych przekazanych do składowania w 2012 roku do 75%, a w latach 2013 i 2014 do 50%.

Ograniczenie masy odpadów komunalnych biodegradowalnych przekazanych do składowania
[obrazek]

Do 2020 r. gminy zobowiązane są do uzyskania trzech wymaganych, określonych w rozporządza­niu Ministra Środowiska, poziomów: - poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła; - poziom recyklingu, innych niż niebezpieczne, odpadów budowlanych i rozbiórkowych; - poziom redukcji masy odpadów biodegradalnych.

[obrazek]

Każda gmina dąży do osiągania wymaganych po­ziomów związanych z recyklingiem oraz uspra­wniania lokalnego systemu gospodarowania odpa­dami. Często przedstawiciele władz samorzą­dowych zastanawiają się dlaczego mieszkańcy nie segregują odpadów, albo robią to niedokładnie nie przestrzegając miejscowego regulaminu? Ważnym problemem, i zarazem wyzwaniem dla gmin jest przeciwdziałanie spalaniu odpadów w domowych piecach. Warto pamiętać, iż to od samych mie­szkańców zależy czystość w gminie i jakość se­gregowanych odpadów.

Raport opracowany przez Fundację alter eko wydany został w ramach projektu Kontrola obywatelska wdrożenia zapisów "ustawy śmieciowej", realizo­wanego w ramach programu Obywatele dla Demo­kracji, finansowanego z Funduszy EOG. Raport "Wdrażanie nowego systemu gospodarki odpadami na Mazowszu" można pobrać TUTAJ.


Opcje strony