Urząd Miejski w Łomiankach

https://lomianki.pl/pl/aktualnosci/2276,Nawet-2500-zlotych-dotacji-na-kanalizacje-cisnieniowa.html
02.07.2024, 15:17

Nawet 2500 złotych dotacji na kanalizację ciśnieniową

Do 15 listopada właściciele nieruchomości, których przyłączenie do sieci kanalizacyjnej musi być wykonane w sposób ciśnieniowy (niezbędna jest przydomowa przepompownia ścieków sanitarnych), mogą liczyć na częściowy zwrot poniesionych i udokumentowanych wydatków. Przyłączenie do kanalizacji sanitarnej jest ustawowym obowiązkiem.

Nawet 2500 złotych dotacji na kanalizację ciśnieniową

Do 15 listopada właściciele nieruchomości, których przyłączenie do sieci kanalizacyjnej musi być wykonane w sposób ciśnieniowy (niezbędna jest przydomowa przepompownia ścieków sanitarnych), mogą liczyć na częściowy zwrot poniesionych i udokumentowanych wydatków. Przyłączenie do kanalizacji sanitarnej jest ustawowym obowiązkiem.

CZYM RÓŻNI SIĘ KANALIZACJA Z ODPŁYWEM CIŚNIENIOWYM?
[obrazek]
kliknij w tabelę aby powiększyć


30 czerwca br. Rada Miejska, na wniosek Burmistrza Łomianek, Tomasza Dąbrowskiego, podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia zasad i trybu udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Łomianki na dofinansowanie kosztów zadań inwestycyjnych związanych z porządkowaniem gospodarki ściekowej na terenie Gminy Łomianki. W uchwale określono zasady udzielania dotacji celowej na realizację zadań inwestycyjnych obejmujących budowę przyłączy kanalizacyjnych do sieci kanalizacji ciśnieniowej.

Dotacja przyznawana jest w formie zwrotu poniesionych i udokumentowanych wydatków, po zakończeniu realizacji zadania. O taki zwrot mogą starać się mieszkańcy m.in. ulicy Równej, Pancerz, Stary Tor, Zielonej, Wiejskiej czy Paderewskiego, realizujący przyłącze po 30 czerwca br. Podstawą udzielenia dotacji celowej jest złożenie do Urzędu Miejskiego pisemnego WNIOSKU (Biuro Obsługi Mieszkańca UM ul. Warszawska 115 oraz Warszawska 71 i Staszica 2).

Warunkiem otrzymania dotacji celowej jest:
1) posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości,
2) poniesienie nakładów na zrealizowanie zadań inwestycyjnych w istniejących nieruchomościach zabudowanych położonych w granicach administracyjnych Gminy Łomianki,
3) bezwzględna likwidacja zbiornika bezodpływowego,
4) zawarcie umowy na odprowadzenie ścieków z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach Sp. z o.o.

Z programu będą mogły skorzystać jedynie osoby, które będą musiały wykonać przyłącze w sposób ciśnieniowy.
Kwestie konieczności wykonania przyłącza w sposób ciśnieniowy zostały określone w Państwa dokumentacji technicznej przyłącza. W większości przypadków wynika to z istniejącego uzbrojenia w ulicy, gdzie kanalizacja grawitacyjna nie mogła być zastosowana lub ze względu na niekorzystne ukształtowanie terenu, który wymusza przepływ ścieków „pod górkę”.

Ciśnieniowa rura kanalizacyjna jest przewodem o małej średnicy, ułożonym stosunkowo płytko pod ziemią. Jej przebieg może odzwierciedlać profil powierzchni lub być niemalże płaski. Najczęściej stosuje się średnice przewodów kanalizacji od 50 do 120 mm. Dzięki małym średnicom rur, a także stosunkowo płytkim ich ułożeniu, koszt budowy instalacji jest tańszy od instalacji grawitacyjnej. Ograniczona również zostaje ingerencja w teren, co ma znaczenie w przypadku gęstej zabudowy na działce, zarówno naziemnej jaki podziemnej.  

Stosunkowo duży koszt stanowi posadowienie pompowni uzbrojonej w pompę, która ma za zadanie przepompować ścieki do głównej sieci. Dlatego też przygotowaliśmy dla Państwa możliwość rekompensaty nakładów finansowych związanych z kosztem wykonania przyłącza ciśnieniowego w stosunku do grawitacyjnego. Wysokość dotacji wynosić będzie 50% poniesionych kosztów brutto, wynikających z przedłożonych rachunków lub faktur, jednak nie więcej niż 2 500 zł brutto.

[obrazek]

Wprowadzone zasady mają na celu stworzenie efektywnego systemu odprowadzania ścieków na terenie Gminy Łomianki, poprawę stanu wód powierzchniowych i podziemnych oraz poprawę jakości życia mieszkańców Łomianek.

Przypominamy, że przyłączenie się do kanalizacji sanitarnej jest obowiązkiem, wynikającym z ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 września 1996 r.). Jedyną, zwalniającą z tego obowiązku sytuacją jest posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków, która powstała przed wybudowaniem kanalizacji sanitarnej. Posiadanie szczelnego szamba nie zwalnia z tego obowiązku!

Podłączenie do sieci to także uniknięcie m.in. kontroli i mandatu Straży Miejskiej. A ta od wielu miesięcy "odwiedza" właścicieli, którzy dotąd nie wywiązali się ze swojego obowiązku. Należy wiedzieć, że taki mandat może być nakładany wielokrotnie, aż do czasu podłączenia się mieszkańca do posesji.

Warto dodać, że działania Straży Miejskiej wykonywane są niezależnie od wydawanych przez gminę decyzji administracyjnych nakazujących przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Gmina ma umocowanie prawne do wydania decyzji nakazującej. Wykonanie decyzji nakazującej przyłączenie podlega także egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Wobec tych najbardziej opornych wdrażane są postępowania egzekucyjne, które doprowadzą do podłączenia posesji; koszty takiego postępowania będą jednak dla mieszkańca zdecydowanie wyższe i mogą wiązać się nawet z obciążeniem hipoteki.

[obrazek]

Opcje strony