Urząd Miejski w Łomiankach

https://lomianki.pl/pl/aktualnosci/3571,Nizsze-dochody-gmin.html
03.07.2024, 09:55

Niższe dochody gmin

Planowanie budżetu na kolejny rok kalendarzowy w każdej gminie, to ogromna praca i odpowiedzialność burmistrza, skarbnika gminy i radnych rady miejskiej, którzy budżet przyjmują.


Planowanie budżetu na kolejny rok kalendarzowy w każdej gminie, to ogromna praca i odpowiedzialność burmistrza, skarbnika gminy i radnych rady miejskiej, którzy budżet przyjmują. 

W tym roku ze względu na wprowadzone przez rząd zmiany prawne jest to zadanie znacznie trudniejsze, niż w latach ubiegłych i wymaga zaangażowania i pełnego zrozumienia wszystkich stron. 

Zmieniające się uregulowania prawne dotyczące podatków dochodowych powodują, że do gmin będzie wpływało coraz mniej dochodów. Chodzi przede wszystkim o zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym gminy mają udziały, dochody te stanowią największe źródło dochodów gmin. 
W przypadku gminy Łomianki stanowią one ponad 40% wszystkich dochodów. 

W ciągu roku budżetowego 2019 zostały wprowadzone zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którymi to zmianami:
-od 1 sierpnia 2019 r. zwolniono z podatku podatników do 26 roku życia, 
-od 1 października 2019 r., obniżono stawki podatku z 18% na 17% przy jednoczesnym zwiększeniu kosztów uzyskania przychodów. 

Podwyższono również w 2020 roku kwotę płacy minimalnej do 2600 zł i wyłączono z niej dodatek stażowy, co również podwyższa koszty pracodawcy.

Wyższe płace w gospodarce to wzrost kosztów zamówień publicznych, ale także wyższe koszty zatrudnienia w sektorze samorządowym. To konieczność podwyższenia wynagrodzeń nie tylko najmniej zarabiającym. Wynagrodzenia trzeba będzie podnieść również pozostałym pracownikom, w przeciwnym wypadku dojdzie do zrównania wynagrodzeń na stanowiskach o bardzo różnym zakresie zadań, kompetencji i odpowiedzialności. Jeśli tak się stanie pracownicy o wysokich kompetencjach, specjaliści będą zwyczajnie odchodzić z samorządu i szukać pracy poza sektorem publicznym, gdzie oferowane stawki są znacznie wyższe. To z kolei będzie miało wpływ na jakość wykonywanych przez urzędy zadań . 

Należy zwrócić uwagę na bardzo duży wzrost wydatków, zarówno bieżących jak i inwestycyjnych, co jest skutkiem zwiększenia zakresu zadań, a z drugiej strony wzrost większości kosztów ich wykonania (np. rozszerzony program rządowy 500+). Wzrost kosztów bieżących funkcjonowania gminy powodują rosnące ceny energii, materiałów eksploatacyjnych czy ceny usług. Bardzo dużym obciążeniem dla gminy są podwyżki płac wynagrodzeń nauczycieli bez zapewnienia ich finansowania w całości z budżetu państwa z subwencji oświatowej i przerzucenie w dużej mierze finansowania podwyżek na samorządy. 

Wszystkie te czynniki powodują zmniejszenie dochodów gminy i nawet wzrost wpływów z podatku dochodowego nie zrekompensuje utraty dochodów w związku z wprowadzonymi przez rząd zmianami w podatkach dochodowych. Rosnące wydatki bieżące będą z kolei powodowały zmniejszenie się nadwyżki operacyjnej, która jest kierowana na zadania inwestycyjne, co w konsekwencji będzie zmuszało gminy do sięgania po coraz większe zwrotne środki zewnętrzne, o ile będą pozwalały na to indywidualne wskaźniki zadłużenia.



[obrazek]

Hanna Dąbrowska
Skarbnik Gminy Łomianki
grafika: Canva

Opcje strony