Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.
Nieprzypadkowo obchodzimy je 2 maja, właśnie tego dnia żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co pośrednio oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej, która tak dotkliwie doświadczyła nasz kraj. Dodatkowo dzień ten poprzedza święto upamiętniające tak ważne wydarzenie, jakim było w 1791 r. ogłoszenie Konstytucji 3 Maja. 
 
Celem tego dnia jest wspólne okazywanie przywiązania do barw narodowych, a także popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Symbole państwowe Polski, z którymi się utożsamiamy i wokół których tworzymy wspólnotę, to godło i flaga państwowa. Ukazywanie przynależności narodowej poprzez barwy na fladze jest powszechnie stosowanym kodem między ludźmi na całym świecie. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są uważane od dawna - biel i czerwień - biel orła i czerwień tarczy herbowej. Kolor biały symbolizuje czystość i prawość; czerwony - odwagę i waleczność. Na polskiej fladze biel znalazła się u góry, gdyż według zasad heraldyki ważniejszy jest kolor godła niż tła.
 
2 maja jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wciąż utrwala się w świadomości społecznej i zyskuje na popularności. Odbywają się wtedy uroczystości państwowe, oraz organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne.  Wielu z nas wywiesza tego dnia na swoich domach polską flagę.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

 

 

 

 

 

 

 

  • Co ciekawe, 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą, w dowód uznania  ich wielowiekowego dorobku i wkładu w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach. 

 

 


fot.MK
źródło:wikipedia
02.05.2020

Opcje strony

do góry