Oficjalny Serwis Informacyjny

Aktualnie znajdujesz się na:

Bezpieczne wakacje

Zaczynają się wakacje i czas urlopów. Wolne dni pozytywnie wpływają na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, pozwalają oderwać się od codziennej rutyny.

Pamiętajmy jednak, by podczas wyjazdu zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Na wakacje zawsze czekamy miesiącami, dla wielu z nas to czas aktywnego wypoczynku i beztroski. Jednak aby takim pozostał, przestrzegajmy kilku podstawowych zasad.

Odpoczynek nad wodą to wspaniała zabawa. Będąc na plaży, szybko możemy zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Dlatego szukajmy sprawdzonych i zatwierdzonych do użytku kąpielisk, najlepiej oznaczonych bojami i flagami, strzeżonych przez ratowników. Jeśli decydujemy się na korzystanie z miejsc bez odpowiednich zabezpieczeń, robimy to na własną odpowiedzialność.

Kolejną zasadą bezpieczeństwa, o której należy pamiętać podczas kąpieli w zbiornikach wodnych, jest ta, by nie odpływać zbyt daleko od brzegu oraz nie pływać samemu. Im dalej odpłyniemy, tym większe prawdopodobieństwo, że nie wystarczy nam sił na powrót. Jeśli zaś nikogo nie będzie w pobliżu – pozostaniemy bez szans na ratunek. Podobnie, jeśli pływamy w zbiorniku wodnym, którego nie znamy i nie jesteśmy w stanie określić jego głębokości. Do dużych zbiorników wodnych nie należy również wchodzić po obfitym posiłku i dłuższym pobycie na słońcu!

Warunki atmosferyczne w górach potrafią się zmienić w ciągu godziny. Wyruszając na wyprawę, nie wiemy, co może nas spotkać po drodze. Dlatego wychodząc w góry, zawsze zostawmy wiadomość w miejscu noclegu dotyczącą trasy wycieczki i przybliżonej godziny powrotu. Dokładnie zaplanujmy trasę, korzystając z przewodników i map turystycznych. Przyda nam się też informacja o lokalizacji schronisk i leśniczówek, które dadzą schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody. Dopasujmy także rodzaj szlaku turystycznego do własnych możliwości, kondycji, stanu zdrowia, wieku czy warunków atmosferycznych.

W górach i na nizinach znajdziemy szlaki turystyczne, które oznaczone są zgodnie z zasadami przyjętymi przez PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze).

Ich kolory pomogą zaplanować wędrówkę i oszacować czas przejścia daną trasą:

 • czerwony – główny szlak, znajdziemy na nim najciekawsze miejsca regionu,
 • niebieski – w ten sposób oznaczone są trasy dalekobieżne, zielony oraz żółty – szlaki krótkie, łącznikowe,
 • czarny – oznaczenie tzw. szlaku dojściowego, najkrótszego z dostępnych na danej trasie zielony oraz żółty – szlaki krótkie, łącznikowe,
 • czarny – oznaczenie tzw. szlaku dojściowego, najkrótszego z dostępnych na danej trasie

Wakacje to doskonały czas, by urozmaicić dzieciom aktywność i zabawę. Lato kojarzy się z beztroską i swobodą, ale nie brakuje też dodatkowych zagrożeń, na które narażony jest każdy z nas. Nieprzestrzeganie zasad może być powodem zakończenia wakacji dużo wcześniej, niż było to planowane.

Dlatego pamiętajmy:

 • Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dziecka w aucie, nawet jeśli idziemy do sklepu na kilka minut. Zamknięty pojazd, zwłaszcza w upalne dni, stanowi poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia malucha i rażące zaniedbanie z naszej strony.
 • Warto nauczyć pociechy, aby podczas naszej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi.
 • Warto również uczulić dzieci, że nie powinny nawiązywać kontaktu z obcymi osobami dorosłymi, przyjmować od nich jakichkolwiek prezentów i słodyczy ani oddalać się z nieznajomymi z miejsca zabaw czy wsiadać do pojazdów.
 • Przed wysłaniem dziecka na kolonie czy obóz dokładnie sprawdźmy, komu powierzamy nad nim opiekę.
 • Zadbajmy o to, aby przed wyjazdem na wycieczkę został zbadany stan psychofizyczny kierowcy oraz stan techniczny autokaru, którym będzie podróżowała nasza pociecha.
 • Zarówno w ogródku, na plaży, jak i na szlaku górskim nie można pozostawiać dziecka samemu sobie. W każdym z tych miejsc istnieją niezauważalne na pierwszy rzut oka zagrożenia. Dziura w płocie, głęboki staw, tłum turystów – każda z sytuacji może stać się powodem niepożądanych kłopotów, które wywołują sporo stresu.

Co jednak zrobić, gdy dojdzie do wypadku, znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji lub będziemy jej świadkiem? Przede wszystkim starajmy się zachować spokój i jak najszybciej wezwijmy pomoc. Przeczytaj i zapamiętaj, jak się zachować, by ułatwić działanie i dotarcie ratowników na miejsce zdarzenia.

1. Zadzwoń:

 • 112 numer alarmowy
 • 986 straż miejska
 • 999 pogotowie ratunkowe
 • 998 straż pożarna
 • 997 policja
 • 601 100 100 numer ratunkowy nad wodą – MOPR, WOPR
 • 601 100 300 numer ratunkowy w górach – GOPR, TOPR

2. Przedstaw się.

3. Podaj adres miejsca, w którym się znajdujesz, lub punkty charakterystyczne pomocne w szybkiej lokalizacji.

4. Opowiedz, co się stało.

5. Opisz stan i liczbę poszkodowanych lub ofiar wypadku.

6. Poczekaj, aż operator zada ci wszystkie pytania i zakończy rozmowę. Nigdy nie przerywaj rozmowy pierwszy!

Katarzyna Suwińska, Straż Miejska

grafika: mk

Opcje strony

do góry