Urząd Miejski w Łomiankach

https://lomianki.pl/pl/aktualnosci/2223,Niech-nasze-wakacje-beda-bezpieczne.html
02.07.2024, 15:19

Niech nasze wakacje będą bezpieczne

Od kilku dni trwają wakacje. Warto zatem wiedzieć, czego należy się wystrzegać i na co zwracać uwagę, aby odpoczynek od nauki lub pracy minął bezpiecznie. Pamiętajmy również o zatroszczeniu się o nasze domy.

Niech nasze wakacje będą bezpieczne

Od kilku dni trwają wakacje. Warto zatem wiedzieć, czego należy się wystrzegać i na co zwracać uwagę, aby odpoczynek od nauki lub pracy minął bezpiecznie. Pamiętajmy również o zatroszczeniu się o nasze domy.

[obrazek]

Aby dzieci bezpiecznie dojechały na miejsca kolonii i obozów, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starych Babicach kontrolują autokary przewożące dzieci. Sprawdzają stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz wszelkie niezbędne dokumenty. Autokary, które będą sprawdzane na terenie powiatu warszawskiego zachodniego należy zgłaszać z kilkudniowym wyprzedzeniem do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego pod numerem telefonu (22) 752 80 00 lub pisemnie na numer faksu (22) 722 96 23, e-mail: kppwawzach@policja.waw.pl.
  
Policja zachęca także do skorzystania ze strony programu Bezpieczny Autobus. Jest to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, która pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem na wycieczkę można się upewnić, czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać całkowicie bezpłatnie.

Przed wyjazdem wakacyjnym, warto zatroszczyć się o swój dom. Dobrą praktyką jest, aby poprosić zaufaną osobę, np. sąsiada o zaopiekowanie się mieszkaniem. Czasami wystarczy wieczorem włączyć na chwilę światło, zabrać ze skrzynki pocztowej korespondencję oraz zebrać ulotki spod drzwi.

Jeżeli nie mogą Państwo liczyć na taką pomoc, należy:
•    spisać numery fabryczne i markę sprzętu RTV i AGD,
•    starannie zabezpieczyć przedmioty o dużej wartości, ważne dokumenty i gotówkę,
•    dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi,
•    zakręcić dopływ gazu i wody, odłączyć niepotrzebne urządzenia elektryczne od zasilania.

Należy również pamiętać o bezpieczeństwie nad wodą:

•    korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych, ograniczonych bojami: żółtymi dla początkujących oraz czerwonymi dla zaawansowanych,
•    przestrzegajmy zasad regulaminu kąpieliska, stosujmy się do zaleceń ratownika oraz znaków informacyjnych i ostrzegawczych,
•    ubrania i rzeczy osobiste pozostawiajmy pod opieką znanych nam osób,
•    po dłuższym opalaniu się wchodźmy do wody powoli – szok termiczny może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku,
•    po spożytym posiłku odpocznijmy przed kąpielą,
•    przed skokiem do nieznanej wody zbadajmy dno - korzeń, kamień czy jakikolwiek przedmiot może spowodować groźny uraz kręgosłupa,
•    wzywajmy pomoc wyłącznie w sytuacjach, kiedy rzeczywiście jest potrzebna,
•    zwracajmy uwagę na innych kąpiących się, którzy mogą potrzebować pomocy,
•    w przypadku złego samopoczucia natychmiast wyjdźmy z wody,
•    nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu,
•    jeżeli pod naszą opieką znajduje się młodsze rodzeństwo, ani na chwilę nie spuszczajmy go z oka – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.

Bezwzględnie zabrania się korzystania z kąpieliska, na którym wywieszona jest flaga koloru czerwonego. Ponadto planując wypoczynek nad wodą, warto zwrócić uwagę na miejsca, które oznaczono jako Czarny Punkt Wodny - są to lokalizacje, gdzie występuje zwiększone niebezpieczeństwo utonięcia.

inf. na podstawie KPP w Starych Babicach

Opcje strony